forum crescatorilor de gain de rasa
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum crescatorilor de gain de rasa din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  




 

 brahma si cochinchina

In jos 
+3
Admin
veterinar
Andra100
7 participanți
AutorMesaj
Andra100




Numarul mesajelor : 1
Varsta : 41
Localizare : bucuresti si prahova
Data de inscriere : 05/02/2010

brahma si cochinchina Empty
MesajSubiect: brahma si cochinchina   brahma si cochinchina EmptyVin Feb 05, 2010 6:22 pm

[b]Buna seara

as dori putin ajutor in privinta cresterii gainilor rasa grea,respectiv brahma si cochinchina.Urmeaza sa incubez in martie si desi partea asta o stapanesc bine,as dori niste sfaturi in privinta puilor mici,respectiv care este cel mai bun prim vaccin,cand se face,in ziua a 7 a de viata am inteles,daca voi recomandati vreo medicamentatie preventiva la puii mici sau orice alt detaliu veti avea bunavointa sa mi spuneti si merita mentionat.


va multumesc
Sus In jos
veterinar




Numarul mesajelor : 12
Varsta : 80
Localizare : Moldova Noua
Data de inscriere : 20/12/2009

brahma si cochinchina Empty
MesajSubiect: sugestie   brahma si cochinchina EmptyMier Feb 17, 2010 9:09 pm

Buna seara
Scrie-i lui Alin Detesan sau suna-l.Este medic veterinar cu cabinet particular si farmacie veterinara.Este presedintele filialei judetene Caras Severin a asociatiei.
e-mail: alin_detesan@yahoo.com
tel.0745601674
veterinar
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 28
Varsta : 57
Localizare : ROMANIA
Data de inscriere : 09/02/2009

brahma si cochinchina Empty
MesajSubiect: Re: brahma si cochinchina   brahma si cochinchina EmptySam Feb 20, 2010 6:17 pm

veterinar a scris:
Buna seara
Scrie-i lui Alin Detesan sau suna-l.Este medic veterinar cu cabinet particular si farmacie veterinara.Este presedintele filialei judetene Caras Severin a asociatiei.
e-mail: alin_detesan@yahoo.com
tel.0745601674
veterinar

de data asta nu sterg datele de contact dar
idea unei forum este sa dati informatii aici piblic si nu la diverse persoane doar in particular.
asa toti membri forumului ar putea sa profite de ceva

va multumesc pentru intelegere


cu stima
Sus In jos
http://www.crescatorul.com
agatha




Numarul mesajelor : 5
Varsta : 61
Localizare : filiasi
Data de inscriere : 30/05/2010

brahma si cochinchina Empty
MesajSubiect: Re: brahma si cochinchina   brahma si cochinchina EmptyDum Mai 30, 2010 4:38 pm

Andra 100 sunt si eu in situatia ta .Astept sa iasa si puii mei de cochinchina si brahma.In alti ani dadeam oxivit puilor cumparati de la agroland.
Sus In jos
Sasha20




Numarul mesajelor : 6
Varsta : 35
Localizare : Satu Mare
Data de inscriere : 19/03/2011

brahma si cochinchina Empty
MesajSubiect: Re: brahma si cochinchina   brahma si cochinchina EmptyMar Mar 22, 2011 11:59 am

sal am o intrebare la voi dupa cat timp se intorc prima data ouale in incubator ?????????????????????
Sus In jos
pasarila_nou




Numarul mesajelor : 18
Varsta : 57
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/02/2011

brahma si cochinchina Empty
MesajSubiect: Orice pasare   brahma si cochinchina EmptyJoi Mar 31, 2011 9:26 pm

Recomandarea mea este de a face tot posibilul pentru o buna ingrijire si o stare de sanatate perfecta. Tratamentele sunt necesare, ori profilactice. Din câte stiu, n-am auzit de un vaccin la "şapte" zile! Dupâ cele şapte zile de muncă vă puteţi lua eventual un liber, cu o ieşire la munte, chiar în aer liber.
Vă pot spune ca un vaccin mai "usor", de rapel cum se numeste, este La Sotta, administrabil sub forma de picatura în caile oculo-nazale pe romaneste. Durata de imunitate are numai 30 de zile, dupa care se face vaccinul propriu-zis, ce confera imunitatea 6 luni, până la un an, depinde de buzunar. Va recomnd, înainte de orice vaccin, sa urmati o schemă de tratamente curative, insotite de vitaminizare. Ma îndoiesc ca in "numai" şase zile le puteti condensa cu succes. Vă doresc abilitate, si mare atentie, citiţi prospectele!
Toate cele bune!
Sus In jos
pasarila_nou




Numarul mesajelor : 18
Varsta : 57
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/02/2011

brahma si cochinchina Empty
MesajSubiect: Ouă la "întors"   brahma si cochinchina EmptyJoi Mar 31, 2011 9:58 pm

În mod normal pentru o incubaţie "ca la carte" este bine sa procedaţi conform instrucţiunilor. Eu unul ştiu ca mai întâi se stabilizează incubatorul la 39,5 C cu 24 de ore înainte de "depunerea" ouălelor, după care urmează perioada de 36 - 48 de ore de aşteptare, şi se poate interveni de curiozitate de două ori pe zi, cu o întoarcere, însă numai după 49 de ore de la "depunere". Umiditatea să fie de 60-65%,fără a se răci decât pe durata intervenţiilor. Aceste operaţiuni se fac pe parcursul a 7 zile, cu un control în a şaptea zi.
Intre 8 - 14 zile temperatura recomandabilă este de 39 - 39,3 C, umiditate 55-60%, 2/3 ]ntoarceri pe zi, cu timp de racire 5-10 minute, şi control la 14 zile.
Intre 15-19 zile temperatura este de 38,5 - 39 C, umiditate 55-60%, 2/3 întoarceri, şi timp de răcire până la 10 minute.
Între 20-22 de zile, temperatura 38,5 - 39, umiditate 65-70%, fără întoarceri, şi timp de răcire sub 10 minute.
Dacă nu ies pui, eu unul v-am spus cum procedez.
Vă doresc pui mulţi, aştept şi eu "transa I" ! Să aveţi noroc!
Sus In jos
pasarila_nou




Numarul mesajelor : 18
Varsta : 57
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/02/2011

brahma si cochinchina Empty
MesajSubiect: Vaccin?!   brahma si cochinchina EmptySam Apr 02, 2011 9:18 pm

Intreb, fara sa dau cu parul, ce vaccin se administreaza puilor in varsta de 7 (ŞAPTE) zile?!
Au crescut suficient pentru a fi posibil sa lupte organismul dupa numai şapte zile cu un virus? Au rezistenta necesara si crescatorul poate sa observe care sunt reactiile adverse ce se manifecsta in urma administrarii unui "vaccin" duopa numai ŞAPTE zile?! Ori eu habar n-am de notiunea unui metabolism si crestere viguroasa, ori se propun la ora actuala de "profesionisti", ca sa nu le spun nebuni, varza notiunilor de cultura veterinara. S-ar obtine si premiul Nobel în ŞAPTE zile, insa s-a inventat dinamita!
Daca puilor le este necesar 21 de zile pentru eclozare, cum poti sa spui ca in şapte zile le-a crescut "musteaţa"?! Sa le cumpar aparat de ras, sau mai bine epilator?!
Luminate-s caile Domnului!
Sus In jos
pasarila_nou




Numarul mesajelor : 18
Varsta : 57
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/02/2011

brahma si cochinchina Empty
MesajSubiect: Tratament naturist.   brahma si cochinchina EmptyMier Apr 06, 2011 8:28 pm

As vrea sa evit, pielea de gaina! Exista un vaccin?!
Sus In jos
Sasha20




Numarul mesajelor : 6
Varsta : 35
Localizare : Satu Mare
Data de inscriere : 19/03/2011

brahma si cochinchina Empty
MesajSubiect: Re: brahma si cochinchina   brahma si cochinchina EmptyDum Apr 10, 2011 10:07 pm

Victorie
Azi a iesit primul pui de brahma.
Daca aveti ceva sfaturi cum sa le intretin sau orice din propria experienta.
Va multumesc.
Sus In jos
Sasha20




Numarul mesajelor : 6
Varsta : 35
Localizare : Satu Mare
Data de inscriere : 19/03/2011

brahma si cochinchina Empty
MesajSubiect: Re: brahma si cochinchina   brahma si cochinchina EmptyVin Apr 15, 2011 8:23 pm

nu stie cineva gainiile din rasa orpington cam de la ce varsta incep sa oua ??????????????
Sus In jos
Daniel71

Daniel71


Numarul mesajelor : 15
Varsta : 56
Localizare : franta
Data de inscriere : 16/04/2012

brahma si cochinchina Empty
MesajSubiect: Re: brahma si cochinchina   brahma si cochinchina EmptyLun Apr 16, 2012 4:09 pm

Gaina Orpington oua incepid de le9 -10luni
Sus In jos
Daniel71

Daniel71


Numarul mesajelor : 15
Varsta : 56
Localizare : franta
Data de inscriere : 16/04/2012

brahma si cochinchina Empty
MesajSubiect: Re: brahma si cochinchina   brahma si cochinchina EmptyVin Apr 27, 2012 4:01 pm

Gainile Coching cind se opresc din ouat ,stagneaza dupa cit timp incep sa oua din nou?
Daca stie cineva mersi!
Sus In jos
Continut sponsorizat





brahma si cochinchina Empty
MesajSubiect: Re: brahma si cochinchina   brahma si cochinchina Empty

Sus In jos
 
brahma si cochinchina
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» vand 5 cocosi de brahma poturnice

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorilor de gain de rasa :: rase de gaini :: rase grele-
Mergi direct la: